Субота, 27.04.2024, 16:58
Вітаємо Вас, Гість | RSS
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії каталогу
Вибір Комбіка [1]
Вибір Гітари [2]
Вибір Примочки [1]
Пошук
Цікава інформація

Опитування
Я граю на ...
Всього відповідей: 1243



Головна » Статті » Як обрати "СВОЄ" » Вибір Гітари

Гітарна Стаття: ЯК ОБРАТИ "ПРАВИЛЬНУ" ГІТАРУ (ЧАСТИНА 1) ( Гітара / Бас-гітара)

   У вас є бажання купити собі якісну гітару? На перший погляд, це не проблема. Існує думка, що той, у кого товстий гаманець, має величезні переваги. Дізнаючись все нові тонкощі і дрібниці в процесі вибору гітари, самовдоволена посмішка зазвичай повільно сповзає з лиця. Вибір хорошої гітари - це заняття не для людей із слабкими нервами. Давайте разом подивимося, які труднощі можуть підстерігати недосвідченого покупця, що приходить у великий музичний магазин.

 

Наївно було б сподіватися, що біля вас зараз же опиниться уважний чесний продавець-консультант, єдиним бажанням якого буде вибрати для вас кращий інструмент в магазині за розумні гроші. Гітар в магазині зазвичай буває багато, і далеко не всі з них звучать добре. Всі інструменти звучать абсолютно по-різному: беручи в руки різні екземпляри однієї і тієї ж моделі, навіть новачкові стає зрозуміло, що однаково звучних гітар не буває в принципі. У кожного інструменту є свої плюси і мінуси. Тому необхідно знати заздалегідь, що шукати і де шукати.

 

Підготуйтеся до покупки

 

Перед відвідуванням магазину настійно рекомендується добре підготуватися - необхідно обрати магазин, в який ви відправитеся за покупкою. Про магазини варто розпитати друзів і знайомих, які вже мають досвід в цій області. Корисно вивчити музичні журнали. У Києві є велика кількість музичних магазинів, які в числі іншого торгують музичними інструментами. Існує велика кількість дрібних фірм, які займаються перевезенням гітар з-за кордону і продажем уживаних інструментів.

 

Починаємо вибирати

 

З самого початку потрібного налаштуватись  на трудомісткий процес. Намагайтеся відчути гриф і уважно слухайте. Тільки так можна вибрати хороший інструмент, скільки б він не коштував.

 

По-перше, повністю огляньте гітару - від самої голівки грифа до заднього ремнетримачу. Якщо ви не знайшли жодних недоліків, тріщин або подряпин (особливо слід звернути увагу на задню деку інструменту, де можуть з'явиться подряпини від ременя, ґудзиків і інших металевих предметів одягу), пропиляних ладів, іржавих струн - варто переходити до прослухування інструменту. Варто грати не поспішаючи і спокійно, даючи собі усвідомити, чи подобається вам звучання даної конкретної гітари чи ні. При цьому заздалегідь добре б знати, на що дивитися, що чекати від грифа гітари і як слухати інструмент.

 

Тепер про все це по порядку.

 

Електрогітара або напівакустика?

 

З самого початку необхідного зрозуміти, чи хочете ви напівакустичну або електрогітару. Електрогітари міцно утримують свої позиції в області рок-музики - хоч би тому, що вони дають менше зворотного зв'язку з підсилювачем ("заводяться"), ніж їх напівакустичні побратими. Любителі напівакустичних гітар - інструментів з повітряними порожнинами усередині деки - шукають якіснішого звучання самої деревини, ніж звукознімачів і підсилювальних систем. Зазвичай басгітари робляться повністю з дерева і не містять порожнин усередині деки (тобто дуже рідко можна зустріти напівакустичний бас).

 

Гриф - всьому голова.

 

Гриф - це найважливіша частка будь-якої гітари. Це поверхня, на якій ви гратимете, та частка інструменту, яка входитиме в безпосередній контакт з вашими руками. Ширина і товщина грифа визначають, наскільки зручно вам грати на даному інструменті.

 

Любителі жорсткої швидкої музики - ті, хто багато грає теппінгом, легато і іншими прийомами гри на грифові - по гідності оцінять широкі і тонкі грифи (можна спробувати гітари JacksonSoloist, IbanezRG, Washburn N series).

 

Любителі класичних стилів - долі і блюзу - зазвичай вважають за краще стандартні, округліші грифи, які хороші для гри акордами (варто подивитися гітари Fender і Gibson). Грифи з радіусом накладки(compoundradiusfingerboard), що змінюється, представляють розумний компроміс: гриф кругліший ближче до голівки, і плоскіший ближче до деки (звукознімачам, машинці). Правда, такі грифи ставляться тільки на певні моделі інструментів і коштують дорожче, ніж звичайні.

 

Матеріал накладки грифа також вносить свій серйозний внесок до звучання гітари, оскільки безпосередньо накладка грифу отримує вібрації від струн і передає їх грифові і корпусу інструменту, або відображає ці вібрації. Варто відмітити, що близько 2/3 довжини струни проходять над накладкою, і лише одна третина - над корпусом. І якщо корпус гітари в принципі може бути замінений, то неякісна накладка - це зіпсований гриф, а значить і зіпсована гітара.

 

Що відрізняє кращий гриф від гіршого? Насамперед, це дерево. Основна частка грифа може бути зроблена з різних порід дерева - від стандартного клена і махогоні (червоне дерево, використовується як основний для виробництва гітар Gibson) до украй рідких венго і бубінга. Грифи басгітар виготовляються із застосуванням щільніших порід деревини, оскільки струни на басгитарах набагато товщі, натягнення струн більше, і вірогідність того, що гриф "поведе" вище. Зазвичай грифи басгітар роблять із стандартних клена і махогоні, або щільніших порід, таких як венго, горіх(walnut) або бубінга, які краще передають низькі частоти і менш схильних до механічної дії струн.

 

Грифи також можуть бути зроблені з композитних матеріалів (які використовуються в сучасній космічній промисловості і інших областях) - таких як ніколи не висихаючий графіт. Грифи, які зроблені з дерева, зазвичай покривають лаком в цілях запобігання їх викривленню. Проте відмітимо, що багато знаменитостей, такі як Ван Хален (VanHalen) і Джо Сатріані (JoeSatriani), вважають за краще грати на нелакованих грифах.

 

Анітрохи не меншу роль в звучанні інструменту грає матеріал накладки на гриф. Існує три стандартні варіанти: клен, ебоні(чорне дерево) і палісандр. Клен (світле дерево, яке можна побачити на гітарах типа FenderTelecaster) м'який на дотик і має яскраве звучання. Ебоні (чорне дерево) - щільна, практично чорного кольору, порода дерева, - звучить набагато щільніше і глибше.

 

Палісандр - це щось середнє між щільним звучанням ебоні і яскравим звучанням клена. Ця порода має червонувато-коричневий відтінок. Вона є найпористішою з трьох представлених порід, і володіє, мабуть, "найтеплішим" і м'якшим звучанням.

 

Зазвичай фірми-виробники мають в своєму арсеналі велику кількість моделей, на частину з яких використовують  клен, на частину - палісандр, а на найдорожчих - підписних моделях відомих гітаристів - ебоні. При цьому не можна однозначно сказати, грифи з якою накладкою звучать краще за інших - ці три породи деревини звучать просто по-різному. Клен виростає в багатьох країнах світу, він простий в обробці, тому його вартість невисока. Кленова накладка додає гітарі яскраве звучання. Палісандр дорожчий, ніж клен в обробці, і росте тільки в рідких південних країнах, тому коштує дорожче. Стандартна накладка на пристойній гітарі зроблена з палісандра, хоча це дерево також нерідко ставлять на дорогі інструменти підписних серій, наприклад моделі IbanezJoeSatriani і FrankGambale, FenderJeffBeck і EricClapton. Ебоні - найщільніше дерево. Його привозять до Європи і Америки з найпівденніших точок планети. Воно дуже дороге в обробці і вимагає спеціальних умов просушування і зберігання. Ви ніколи не побачите накладку з ебоні на недорогому інструменті. Можна сказати, що ебоні - це елітне дерево, яке ставиться тільки на дорогі підписні гітари. На гітарах з накладками з чорного дерева грають SteveVai, NunoBettencourt, GeorgeBenson і багато інших. В цілому можна сказати, що кожен гітарист вибирає для себе, на якому дереві його пальцям зручніше грати. При виготовленні басгітар використовуються все ті ж клен, палісандр і ебоні, а також щільніші породи дерева, такі як венго і амаранд.

 

Часта проблема грифів гітар - це висихання деревини. Навіть абсолютно новий інструмент може пересохнути в процесі транспортування або неправильного зберігання. Якщо струни над накладкою знаходяться надто високо, або струни сильно деренчать при грі на деяких ладах в середині грифа, швидше за все це пов'язано з висиханням деревини. У невеликих межах це допустимо, і швидко виправляється продавцем-консультантом за допомогою анкерного стрижня. Якщо ж виправити ці проблеми таким методом не вдається - в наявності проблеми з деревиною (часто буває, що гітари транспортують з-за кордону в холодних контейнерах, і вони протягом довгого часу лежать в неопалювальних, недостатньо сухих складах, що негативно позначається на деревині. У ідеалі поверхня грифа повинна бути абсолютно рівною, без провалів і горбів.

 

Є два способи перевірити "рівність" грифу: можна однією рукою (будь-яким пальцем) затиснути будь-яку крайню струну (першу або шосту) на першому ладу, а другою рукою затиснути ту ж струну там, де гриф з'єднується з корпусом(скажімо, на 20 ладу). Відстань від струни до ладів між першим і двадцятим ладом має бути однаковою. Якщо це так, тоді гриф рівний.

 

Другий спосіб полягає в наступному: потрібно покласти корпус гітари собі на плече (як це роблять скрипалі) і подивитися уздовж накладки грифа, у бік голівки грифа. Лади мають бути чітко паралельні один іншому, жоден з них не має бути вище за інше. Врахуйте, що такий тест вимагає уважності і деякої практики.

 

Уважно вивчіть гриф і накладку на предмет тріщин, особливо в місці з'єднання грифа і корпусу гітари. Буває що болти, якими прикручений гриф до корпусу, дуже довгі - в такому злучає вони проходять через гриф і ламають накладку. Також зверніть увагу на задню частку грифа - є невелика вірогідність, що гриф тріснув. Якщо раптом така неприємність виявиться - відразу ж відмовтесь від цього інструменту.

 

Є гриф пройшовший всі ці візуальні тести - час спробувати його в грі. Не варто відразу підключати гітару або басгітару до підсилювача - послухайте, як звучить дерево. Пограйте на всіх ладах - від першого до останнього, звертаючи увагу на деренчання струн і мертві звукові точки - нечасті місця на грифові, на яких із-за особливостей структури деревини накладки ноти практично не звучать, або звучать глухо і неяскраво. Якщо виявляться проблеми, абсолютно не обов'язково, що вони пов'язані саме з грифом - цілком можливо, що струни опущені дуже низько, і необхідно підняти струнодержатель на деці (машинку). Якщо висота струн нормальна і грати зручно - час переходити до корпусу (деки) гітари.

 

Звучання деки

 

Дека (або корпус) гітари значно впливає на акустичні властивості інструменту, які у свою чергу, визначають звучання гітари через підсилювач. Деки бувають товсті або тонкі, з м'якої або щільної деревини.

 

Спершу звернемося до електрогітар - інструментів з цільним корпусом. Вважається, що щільні, важкі породи деревини, такі як ясен і червоне дерево (махогоні) дають більший сустейн (sustain-англ., тривалість звучання нот). Але далеко не лише вагу деревини визначає звучання інструменту. Послухайте гітари з клена або вільхи - порід середньої щільності і ваги - з цих порід фірма Fender робить більшість своїх інструментів. Або, наприклад, дуже легкі гітари з липи або болотяного ясена. Гітари зі всіх цих порід деревини знаходяться в арсеналі найбільших гітаристів світу. Це означає, що по вазі інструменту не можна однозначно сказати, чи добре він звучить, чи ні. Легкі породи деревини звучать максимально нейтрально, без прикрашання звучання. Вони більше поглинають вібрації струн, чим відображають їх. Отже, зі всіх електрогітар інструменти з легких порід дерева представляють повну протилежність напівакустичним гітарам. Вони покладають велику частку звучання на звукознімачі. Такі інструменти часто використовуються в швидкісній важкій рок-музиці. З басгітарми все йде дещо складніше. Вони виготовляються з самих різних порід деревини, як легких, так і дуже щільних і важких, і не можна заздалегідь однозначно сказати, як звучатиме гітара з певної породи деревини. Тут багато що залежить від кількості струн (стандартні басгітари мають 4 або 5 струн, зустрічаються гітари з 6 струнами, існують варіанти 8-и навіть 12-и струнних басгітар!), матеріалу струн (сталь, нікель або інший), типу звукознімачів і так далі.

 

Деки кращих електрогітар і басгітар робляться з одного шматка дерева. Дешеві інструменти робляться з великої кількості маленьких шматочків дерева, з великою кількістю склеювань. Такі гітари зазвичай звучать набагато гірше з втратою резонансних властивостей деревини в місцях склеювань. Окремо варто відзначити гітари типу GibsonLesPaul, в яких навмисно використовуються різні породи дерева (червоне дерево для нижньої частини деки і клен для верхньої) для того, щоб задати звучанню гітари потрібне забарвлення.

 

Гітари також поділяються за способом кріплення грифа до деки. Існує три основні варіанти: гриф прикріплений до деки болтами (зазвичай чотирма). Цей спосіб був придуманий Лео Фендером. Всі гітари марки Fender - наприклад, моделі Стратокастер і Телекастер - зроблені за принципом "гриф на болтах". Другий варіант - гриф вклеєний до дека (як і на багатьох акустичних гітарах). Таке кріплення грифа можна знайти на гітарах типу GibsonLesPaul. Третій варіант - гриф йде крізь весь корпус гітари (крізний гриф). В цьому випадку гриф і центральня частка корпусу гітари зроблені з одного шматка дерева. Таке кріплення грифа можна знайти на дорогих гітарах Jackson (USA). Кожен з варіантів вносить свої плюси і мінуси до кінцевого звучання інструменту.

 

Басгітари рідко мають вклеєний гриф - зазвичай на басгітарах гриф прикручений до корпусу болтами. Басгітари з крізним грифом - це елітні, дуже дорогі інструменти, і їх нечасто можна зустріти в магазині. Зазвичай вони укомплектовані найдорожчою електронікою, і звучать набагато краще, ніж басгітари з прикрученими грифами. Але бувають і виключення.

 

Вважається, що гітари з прикрученим грифом мають найяскравіше звучання, при цьому тривалість звучання нот (сустейн) найменша. Гітари з крізними грифами є повною протилежністю першим і характеризуються максимальними сустейном і спокійною, упевненою атакою. Ноти на таких гітарах звучать рівніше і довше. Зазвичай гітари з крізним грифом - це найдорожчі інструменти. Інструменти з вклеєним грифом - це розумний компроміс між гітарами з прикрученими грифами і гітарами з крізними грифами, як по атаці, яскравості і сустейну, так і за ціною. При виборі способу кріплення грифа до деки потрібно враховувати ще один дуже важливий аспект: наскільки легко можна буде зняти або замінити гриф в разі поломки. Якщо гриф йде крізь корпус, замінити його буде дуже і дуже непросто.

 

При виборі гітари необхідно уважно оглянути місце кріплення грифу до деки. Гриф має бути прикручений до деки максимально щільно і рівно. Не повинно бути анінайменших задирок і тріщин в цьому місці. Якщо гриф вклеєний, він також має бути максимально підігнаний до деки і акуратно приклеєний, без щонайменших слідів клею і лаку в області кріплення грифа і деки.

 

Фурнітура - потужна підтримка.

 

Фурнітура - це "група підтримки" для деревини. Вона включає все, що примушує струни триматися на деревині і взаємодіяти з нею - кілки, анкерний стрижень, лади, верхній поріжок і машинку (струнотримач на деці). Потрібно відзначити, що якість фурнітури не є основним чинником при виборі інструменту - деревина грає значно більшу роль. Але без якісної фурнітури гітара не прослужить довго, і є вірогідність виходу з ладу окремих деталей у будь-який момент.

 

Дуже важливе питання стоїть у кожного гітариста при виборі машинки - справді гамлетівський: гойдати або не гойдати струни за допомогою механіки? Можна змусити гітару вищати і сміятися не лише за допомогою пальців, але і використовуючи спеціальні пристосування - важіль, пружини і механіку, яка в цілому називається одним словом "машинка". Для деяких музичних стилів важіль машинки - насущна необхідність. І не будь-якої машинки, а гойдалки систем FloydRose або Kahler. Перша система (типу FloydRose) набагато ширше поширена в Україні і користується великою популярністю у багатьох рок-гітаристів. Велика кількість різних фірм, таких як Schaller, Ibanez, Jackson, Washburn, B.c.rich та інші, випускають машинки за ліцензією FloydRose. Такі машинки значно збільшують вартість гітари, але вони примушують інструмент співати, вищати і сміятися - послухайте соло Стіва Вая (SteveVai)! При цьому гітара абсолютно не втрачає ладу. Але у таких машинок є і негативні сторони - контакт між декою гітари і струнами набагато менше, ніж у стандартних струнотримачів (як на гітарах GibsonLesPaul), тому тривалість звучання нот у гітар з машинкою типа FloydRose все-таки нижче, ніж у фіксованих струнотримачів.

 

Якщо ви граєте швидкісні пасажі на сильному перевантаженні і любите експериментувати із звуком - можна спробувати гітару з FloydRose. Варто звернути увагу на гітари Ibanez, ESP, Jackson, B.c.rich, Washburn (N series). Якщо ж гітара потрібна для виконання блюзу або альтернативи - подумайте, чи варто платити гроші за те, що може виявитися непотрібним? Можливо, для цих музичних стилів кращим вибором буде інструмент з фіксованим струнотримачем (типу GibsonLesPaul, FenderTelecaster, IbanezArtist і Artstar, Washburn серій P і Maverick) або стандартною машинкою типу Stratocaster (встановлена на гітарах FenderStratocaster, IbanezBlazer і багато інших).

 

На басгітари в абсолютній більшості випадків ставляться фіксовані струнотримачі (їх інколи також називають машинками), але і тут бувають виключення. Існують басгітари, струни яких можна гойдати за допомогою важеля! Правда, це дуже велика рідкість.

 

У будь-якому випадку, всі частки фурнітури мають бути позбавлені грязі, іржі і корозії. Всі частки машинки не повинні виглядати іграннимі і протертими. Механізми кілочків повинні крутитися рівно, без щонайменших зусиль. Варто звернути увагу на наступні моменти. Деякі породи дерева (наприклад, липа) настільки м'які, що машинка типа FloydRose може почати виривати деревину вгору в місцях кріплення гвинтів машинки до корпусу. У акустичних гітар струнотримачі на деці зазвичай виконані з дерева, і лак на них може почати облазити. На це також варто звернути увагу при покупці. Читати Далі

Категория: Вибір Гітари | Добавил: guitar-master (20.06.2008) | Автор: Boss of Guitar
Переглядів: 9343 | Рейтинг: 4.7/6 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма Входу
Цікава Інформація
Місце для реклами
ICQ:
356-200-400
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024

Rambler's Top100

html counterсчетчик посетителей сайта


Kyiv 2008